Pratęsiant straipsnelių pakalbinant gabius ir įdomius žmones Lietuvos akvariumų padangėje buvo pakalbinta gabi ir sėkminga skeiperė, AQUASCAPE.LT narė Jurgita Bendinskienė, forume žinoma slapyvardžiu jurga jurgita. 

Sveika Jurgita, sveikinu su šauniais pasiekimais tarptautiniuose akvadizaino konkursuose! Pirmiausia dėkoju už pokalbį. Pradedant, būtų įdomu sužinoti ką gali papasakoti apie save? Kur gyveni? Kaip atrodo tavo kasdieninis gyvenimas? Kuo užsiimi gyvenime? 

Labas Tautvilai, ir visi kiti bendraminčiai.

Esu kilusi iš Dzūkijos, Alytaus. Mokyklą baigiau Birštone, studijavau Kaune ir jau beveik 15 metų, gyvenu Vilniuje. Pagal turimą diplomą, esu farmacijos magistrė, tačiau vaistinėje, savo darbo karjeroje, esu pradirbusi vos gerus metus. Ir nors dabartinės pareigos taip pat tiesiogiai susijusios su vaistų platinimu, tiesiogiai su pacientais bendrauti nebetenka. Mano gyvenimas tikrai nesiskiria nuo to vadinamo ,šiuolaikinio‘ - darbai, namai... namai, darbai.. Eiliškumas, aišku, priklauso nuo paros meto. Krūvis tikrai nemažas, valandų paroje trūksta kaip ir kiekvienam. Na ir plius tenka rūpintis ,naminiu‘ zoologijos sodu: trimis šunimis, dviem katėm, prižiūrėti du akvariumus, ežį, ir, be abejo, tris vaikus ir vyrą :D.

Kas paskatino tave susidomėti akvariumų hobiu?

Tokio tiesioginio paskatinimo nebuvo. Nuo mažens biologija buvo tas vadinamas mano ,,arkliukas". Visas popamokinis laikas buvo praleistas biologijos kabinete tarp mikroskopų, išpreparuotų gyvių.. Tiek mano mokytojai, tiek pati savo ateitį siejau tik su biologijos mokslais ir būtent hidrobiologija, nes baisiai žavėjausi žymaus okeanologo Žako Kusto gyvenimu, jo kuriamais dokumentiniais filmais. Kai dvyliktoje klasėje pradėjau realiai mąstyti, ką aš galėčiau su tokiais mokslais veikti Lietuvoje (apie studijas užsienyje svajoti net negalėjau), pasirinkau populistinį sprendimą ir tuo metu labai populiarią specialybę - farmaciją. Bet tikrai žinojau, kad vieną dieną akvariumas stovės ir mano namuose.

Kokie akvariumai tau patinka labiausiai?

Nors namuose atsiradus akvariumui, labiausiai žavėjausi olandišku stiliumi, laikui bėgant apsistojau ties taip vadinamais jungle/nature stiliaus akvariumais; prie tokių vaizdų, kurie galėtų būti natūraliai susiformavę po vandeniu. Tokie akvariumai man patys gražiausi. Aišku dabar bandau užsiauginti iwagumi stiliaus akvariumą. Tai nėra visiškai man patinkantis stilius, bet labai labai norėjau pabandyti. O ir pastebėjau, kad jeigu turi norą dalyvauti tarptautiniuose konkursuose ir dar kažko pasiekti daugiau, visų jų tendencija remiasi tik super gero taip vadinamo ,hardscape‘ sukūrimu.  

 Kas tavo nuomone, svarbiausia užsiimant akvadizainu? 

Svarbiausia, mano manymu, du dalykai: kantrybė, kurios aš absoliučiai neturiu :) ir niekada niekada neklausti/neklausyti kitų nuomonės dėl kuriamo akvariumo dizaino. Akvariumo viziją turi susikurti pats sau. Ir jeigu to vaizdo nepavyksta padaryti iš karto, reikia jį daryti palaipsniui, po truputį. Ir kitiems jį gali pristatyti tik kaip savo sukurtą galutinį darbą. Ir jokiu būdu neklausti pačio kvailiausio klausimo pasaulyje: ką padarytumėt kitaip? Tai yra tavo akvariumas ir tu jį turi susikurti pats.



Kas įkvepia tave domėtis hobiu? Kur ir kaip ieškojai informacijos į tave dominančius klausimus? Kaip atrodė tavo akvariumų hobio pradžia, kada tai buvo? Su kokiais pradiniais sunkumais teko susidurti ir kaip juos įveikei? 

Pats hobis ir jo specifika priverčia juo domėtis, taip pat žmonės, su kuriais bendrauju, užsiimdama tuo hobiu. Dažniausiai visų atsakymų ir problemų sprendimo ieškodavavau internete - ,ask google, vadinasi. Dabar, kai pradinis žinių bagažas iš interneto jau sukrautas, patarimų, gilinant žinias, ieškau pas gerbiamus ir mylimus kolegas iš Aquasharks. Ir kol jie kantriai dalijasi savo žiniomis, internetą esu pamiršusi. Akvariumų hobio pradžia buvo prieš beveik 4 metus. Tiksliai atsimenu datą, kada pirmasis 450 l akvariumas atsirado mano namuose - 2013 m. kovo 16 d :). Pirkau akvariumą ir žmonės gerieji ne tik, kad padėjo persivežti visą akvariumą ir įrangą, bet ir atvažiavę supylė gruntą, susodino augalus, pamokė kaip CO2 naudotis, tręšti ir visų kitų pagrindinių dalykų. Toks akvariumas prastovėjo apie 4 mėnesius ir tada pradėjau saviveikla užsiimti: rauti, sodinti. Dar po kelių mėnesių užsimaniau krevetyno. Tada dar vieno kito mažo akvariumo, ir taip be galo ir krašto... Kaip sakant, ieškojau savęs. Apsistojau ties mažais akvariumais, nes jie reikalauja mažiau investicijų, o sukūrus gerą vaizdą juose, jie atrodo ne ką praščiau nei dideli akvariumai. Didžiausias sunkumas buvo – NEŽINAU, KO NORIU (nors ir dabar dar kartais pagaunu save apie tai galvojant). Tiksliau ko noriu žinau: noriu daug ir įvairių akvariumų. Tačiau, kai viskas atsimuša į finansus, tenka labai stipriai apgalvoti, kaip ir ką darysiu dabar. Šito sunkumo dar neįveikiau. O visa kita buvo standartiškai su kuo susiduria kiekvienas pradedantis akvariumininkas: žalias dumblis, rudas dumblis, daug šviesos, mažai šviesos, skylėjasi, pūna, neauga, nyksta.... Ir tik noras ,,žaliam" parodyti, kad nesi ,,žalias" ir kad ,,aš sugebėsiu", vertė ieškotis informacijos internete, padėjo praeiti tą pirminę stadiją, kuomet iš absoliutaus žioplo pradinuko tampi jau suprantančiu pradinuku.  

Papasakok daugiau apie savo akvariumą/us. Kiek skiri laiko hobiui? Gal turi kokių patarimų pradedantiesiems norintiems padauginti žuvelių? 

Akvariumų pridariusi tikrai turėjau nemažai. Vienu metu namuose yra stovėję 5 akvariumai.

Įsimintiniausi, aišku, man buvo trys paskutinieji, dalyvavę konkursuose. 2015 m. IAPLC – 745 vieta ir 2016 m. IAPLC – 1343 vieta su augaliniais 172 l ,,Pseudo olandais". Ir taip pat 2016 m. sudalyvavau su nature stiliaus 18 l akviuku AGA 2016, kuriame pavyko patekti į TOP10-uką akvariumų kategorijoje iki 28 l, bei su tuo pačiu akvariumu dalyvavau EAPLC 2016 m., kur užėmiau 16 vietą akvariumų kategorijoje iki 50l. Šiuo metu turiu du veikiančius akvariumus: didįjį kubą, kuriame bandau sukurti iwagumi, bei mažiuką 30x25x24h akviuką, kuriame bandau padaryti mini džiungles. Jei tik pavyks su abiem, pasirodysiu viešai. Ir, be abejo, vėl turiu ambicijų. Padaryti konkursinį nano iwagumi 2017 metams. Neaišku tik kaip seksis skaldyti seyiru akmenis. Dabartiniams mano akvariumams daug priežiūros nereikia, tik dažniau pakeitinėti vandenį, nes abu yra visiški šviežūs. Tai neužima daug laiko. Turėtiems stiebinių augalų akvariumams priežiūros tikrai reikėdavo daugiau. Augalams pagavus augimo tempą, vos ne kasdien reikėdavo kišt rankas akvariuman, juos karpyti, rauti, persodinėti ir formuoti iš naujo. Rūpeščio tikrai buvo daugiau. Galbūt todėl ir peršokau prie kitokio stiliaus akvariumų.

Patirties dauginant žuvis iš viso neturiu. Žuvys mano akvariumuose vaidina gal net trečiaeilį vaidmenį. Mano akvariume vieną vienintelį kartą ramireziai buvo sudėję ikrus. Tikrai ruošiausi mailiaus priežiūrai , kol po gal dviejų parų pačiame lizdo viduryje užmačiau sraiges helenas sėdinčias.

Didžiausia bėda augaliniuose akvariumuose be abejo – dumbliai. Ką darai, kad jų išvengtum? 

Susimaščiau, kaip atsakyti į šį klausimą. Nes per petį pažvelgus į savo iwagumi kubą, kurį pilnai okupavęs rudadumblis, negalėčiau pasakyti, kad aš jų išvengiu. Dumblių visuose akvariumuose turėdavau ir tikrai visokių. Kol visumoj man jie nebadydavo akių ir nesimatydavo nuotraukose, su jais nieko ir nedarydavau. Atsiradus jų per daug koreguodavau tręšimą, apšvietimo trukmę, vandens keitimų dažnį.. Ir aišku, kadangi kantrybę turiu ,auksinę‘, teko ne kartą panaudoti ir dvigubą smūgį, ir eritromiciną


 

Kokie tavo patarimai būtų norintiems sukurti panašius akvariumus, sudalyvauti akvadizaino konkursuose? 

Patarimas vienas, niekada nesustoti bandyti. Net jeigu ir nepasisekė tai padaryti iš pirmo karto, pasiseks iš šimtas pirmojo.

Ką gali pasakyti apie AQUASCAPE.LT?

Tai puikus lietuviškas akvariumininkų tinklapis, kuriame kiekvienas besidomintis augaliniais akvariumais, gali atrasti sau naudingos informacijos. Aišku, aktyvumo jame mažoka. Bet ir tikrų entuziastų šito hobio nemanau, kad yra daug. Arba gal jų yra, tik nebenori lįsti viešumon. Gal tikrai pribrendo laikas susiorganizuoti kokį vietinį akvariumų pasirodymą? Manau, kad tikrų perliukų atrastume ne vieną!

Ačiū už atsakymus!

Pakalbino Tautvilas - yankadi

2017-01-04