Jau senokai šį CO2 difuzorių buvau pasidaręs, bet vis neprisiruošiau apie jį papasakoti – pasidaryti daug greičiau nei jį aprašyti, nufilmuoti ir nufotografuoti.  Akvariume buvo išbandytas gal kokį mėnesį – veikia puikiai dar ir dabar ir manau, kad veiks dar ilgai. Nors man jo nereikia ir pilnai užtenka reaktoriaus “varpas”, bet vis tiek norėjosi jį pagaminti ir išbandyti.
Internete buvau užtikęs, kaip žmogus pasidarė CO2 difozorių iš…. cigaretės filtro.  Suintrigavo. Mintys rutuliojosi maždaug taip:
Kaip formuojasi maži burbuliukai? Per mažas poras? Kuo mažesnės poros (skylutės) tuo mažesni burbuliukai? Hm… atrodo viskas labai paprasta. Maždaug taip veikia keramikiniai difuzoriai. Bet ne viskas visai taip.  Jai taip butu paprasta, tai užtektu subadyti silikoninę žarna su adata – burbuliukai turėtų būti gan smulkus, bet taip nėra. Turbūt esate stebėję kaip formuojasi stambūs burbuliukai – burbuliukai “prilimpa” (čia labiau reikia kalbėti apie vandens paviršiaus įtempimo įveikimą) prie paviršiau ir neatitrūksta tol, kol jis nėra užpildomas kitais burbuliukais. Kada jėga kelianti burbuliuką aukštyn (o ji bus didesnė tik burbuliukui tapus pakankamai dideliam) tampa didesnė už jėgą laikančia burbuliuką “prilipusį” prie paviršiaus, burbuliukas atitrūksta. Nesiveliant giliai į fizikinius procesus iš karto pasakysiu, kad burbuliukai puikiai limpa prie hidrofobiškų paviršių ir medžiagos prie kurių sunkiai limpa vanduo ( vaškas, vazelinas, silikonas, įvairios plastmasės ir t.t.) yra netinkamos difuzoriaus membranai gaminti. O medžiagos, prie kurių labai gerai limpa vanduo (hidrofiliškos), prie jų nelimpa burbuliukai. Ant tokios medžiagos paviršiaus susidaro labai plonas vandens sluoksnis, kuris ir neleidžia “prilipti” dujoms (ne visai tikslu, bet taip paaiškinti paprasčiau). Tai štai – reikia hidrofiliškos ir poringos medžiagos. CELIULIOZĖ! Štai kodėl mediniai difuzoriai daro tokius smulkius burbuliukus! Aš nuėjau kitu keliu. Panaudojau paprastą medvilninę vatą. Rezultatas Puikus! Apie tai apačioje – pigu, greita ir efektyvu!
 
Medžiagos ir įrankiai:
 
žarna PVC 22 mm išorinio diametro;
švirkštas 24 ml. Vidinis diametras 22 mm.
lipukas; 
medvilniniai vatos diskeliai ( 3 -4 vnt.);
peilis (gerai išgaląstas);
žirklės.
 
Sukarpykite vatos diskelius per pusę:
 
Iš gautų diskelių susukite “kamštį” ir plonuoju galu kiškit į PVC žarną. Turi įeiti sunkiai.
 
Išlindusią dalį nupjaukite peiliu.
 
Tada kartu su vata atpjaukite apie 1 cm PVC žarnos.
 
Štai turite membraną. Jei yra truputi išlindusiu pavienių plaušelių, tai galite juos nudeginti su žiebtuvėliu. Tada nupjaukite tą švirkšto galą ant kurio maunasi adata  – apie 1 cm ilgio.  Membraną kiškite į nupjautą švirkšto galą, bet nedakiškite kokį milimetrą. Lipuką dėkite į karštą vandenį. Po to jis taps minkštas ir lengvai jį užmausite ant difuzoriaus. Gausite maždaug tokią konstrukciją:
 
Dabar į akvariumą ir prijunkite CO2. Burbuliukų smulkumu būsite nustebinti!
O kaip tai veikia galite pažiūrėti šiame filmuke:
 
O jei reikia dar paprastesnio sprendimo mažesniam akvariumui, tai galite pasidaryti taip ir tai puikiai veiks!:
 
naudota medžiaga:
 
Gražių akvariumų!
 
Straipsnio autorius: Viktoras Michailovas (Vėjagalvis)