JUODOJI BARZDA (ANGL. BLACK BRUSH ALGAE, BBA)
Apibūdinimas:
Dažnai auga ant lapų kraštų ir ant lėtai augančių augalų, medienos, akmenų ir įrangos. Taipogi kartais auga stiprios srovės vietose. Auga gumulėliais, vientisu kilimu ar ryškiai juodai, juodai rudais kuokšteliais, kurių ilgis siekia iki 5 mm.
Priežastys:
Stipresnio apšvietimo akvariumuose šis dumblis parodo žemus ar svyruojančius CO2 lygius per fotosintezės periodą, galimą vandens cirkuliacijos nepakankamumą. Akvariumuose su silpnesniu apšvietimu šis dumblis taipogi daugiausia pasirodo dėl nepastovaus CO2 lygio.
Pašalinimas:
Stipraus apšvietimo akvariumuose derėtų pakelti esamus CO2 lygius ir/ar padidinti vandens tėkmę aplink augalus. Pirmiausia galima kiek galima labiau šį dumblį pašalinti mechaniškai, tada pasiekti apie 30ppm/l CO2 lygį. Srovės, cirkuliacinės pompos gali labai padėti.
Silpno apšvietimo akvariume be CO2 tiekimo, vandens keitimai gali nepadėti, nes pilamas vanduo dažnai turi daugiau ištirpusios angliarūgštės, o tai gali įtakoja labai kintančius CO2 lygius akvariume. Dumbliai, tarp jų ir šis – į tai reaguoja žymiai greičiau nei augalai.
Yra nuomonių, kad labai alkanos SAE žuvys ėda juodąją barzdą. Dauguma atvejų teigiami rezultatai pastebimi panaudojant Flourish Excel, EasyLife Carbo ir kt. skystos anglies analogus kiek didesnėmis nei rekomenduojamomis dozėmis.
 
MELSVADUMBLIS (ANGL. BLUE GREEN ALGAE, BGA)
Apibūdinimas:
Tai nėra tikras dumblis. Šį į dumblį panašų darinį sudaro bakterijos vadinamos ciano bakterijomis kurios geba atlikti fotosintezę. Šis darinys gali apimti gruntą, augalus, dekoracijas, įrangą mėlynu/žaliu, rečiau rudai rausvu gleivėtos išvaizdos kilimu, kuris lengvai gali būti surenkamas mechaniškai, bet taip pat gali labai greitai ataugti. Šis darinys gali turėti ir labai nemalonų kvapą. Šis dumblis dažnai pirmiausiai aptinkamas ant grunto, kartais net tarp stiklo ir grunto, kur tik gali patekti apšvietimo.
Priežastys:
Dažnai susidaro labai menkų, ar net nulinių nitratų – NO3 reikšmių vandenyje. Kartais jis gali pasirodyti ir šviežiuose akvariumuose kuriuose dar nėra susinormalizavęs azoto ciklas. Labai užsiteršę gruntai ir filtrai, labai menka vandens tėkmė gali padėti šio dumblio pasirodymui.
Pašalinimas:
Yra keli metodai šį ,,dumblį“ padaryti akvariume nebepastebimu.
1. Akvariumo užtamsinimo metodas.
Čia reiktų pirmiausia pasistengti išrinkti šio dumblio kiek įmanoma daugiau ir atlikti minimum 30-50% vandens keitimą. Nitratų – NO3 lygis turėtų būti sukeltas iki 20mg/l, tuomet pašalinti (jei yra) CO2 tiekimą, ir labai padidinti vandens aeraciją. Tai galima padaryti naudojant oro pompą / kompresorių, stipriai padidinus vandens paviršiaus judėjimą. Tuomet atjungiamas apšvietimas ir akvariumas užtamsinamas stora juodo polietileno plėvele ar kitais būdais, kad akvariumas negautų jokios dirbtinės ir natūralios šviesos ateinančias 3-4 paras. Dėl žuvų jaudintis nereikia, jos šį laiką tikrai praleis sveikai. Po 3-4 parų akvariumą galima apšviesti, tada vėlei atlikti didelį vandens keitimą, bei paleisti CO2 tiekimą, sekti ir palaikyti tinkamus vandens parametrus, ypač stebėti NO3 lygį. Reiktų įsitikinti, kad filtrai neužteršti dumblio liekanomis, bei stengtis išlaikyti gerą vandens tėkmę visame akvariume.
2. Antibiotikų panaudojimas.
Šis metodas yra veiksmingas, bet turi ir labai ryškių neigiamų pasekmių akvariumo biopusiausvyrai, nitrociklui, dėl to po antibiotikų panaudojimo dažnai susiduriama su dauguma kitų dumblių.
Plačiau apie šį dumblį ir antibiotikų panaudojimą rašoma --> čia
 
CLADOPHORA DUMBLIS (ANGL. BLANKET WEED)
Apibūdinimas:
Cladophora yra šakotas, žalias siūlinis dumblis. Ištrauktas iš vandens yra šiurkštokas, subliūkšta mažai, tvirtesnis už kitus siūlinis dumblius.
Priežastys:
Per mažas CO2 lygis, per mažai maisto medžiagų.
Pašalinimas:
Gali būti labai užsispyręs ir sunkiai įveikiamas, ypač kai įauga į samanas, smulkius pievelinius augalus. Reikia užtikrinti pilnavertį tręšimą ir palaikyti aukštus CO2 lygius. Mechaniškai būtina pašalinti kuo daugiau matomo dumblio, t.y. ir išrankiojant ir su vandens keitimais. Tai gali trukti ilgai, bet pastovus šio dumblio mažinimas gali duoti teigiamus rezultatus. Reikia užtikrinti ir gerą vandens tėkmę. Skystos anglies padidintos dozės gali būti labai naudingos. Krevetės ir sraigės būdamos alkanos gali skanauti šiuo dumbliu.
 
DIATOMOS, RUDADUMBLIS (ANGL. DIATOMS, BROWN ALGAE, BA)
Apibūdinimas:
Formuoja taškinį, ištisinį rudą kilimą ant stiklo, grunto, augalų, įrangos.
Priežastys:
Dažniausiai pastebimas šviežiuose akvariumuose, kur dar nėra įsivažiavęs azoto ciklas, taipogi yra silikatų ir amoniako pėdsakų, filtrai neatlieka, ar tik dalinai atlieka biologinę filtraciją.
Pašalinimas:
Neįsisenėjusios dumbliu apaugusios vietos labai lengvai nusivalo, senesnės – kiek sunkiau, tačiau tai nėra sunkiai pašalinamas dumblis. Paprastai pradingsta savaime po kelių savaičių, žinoma, padeda pastovus mechaninis pašalinimas ir vandens keitimai. Dumbliaėdės žuvys šį dumblį mielai ėda.
 
ŽALIASIS DULKINIS DUMBLIS (ANGL. GREEN DUST ALGAE, GDA)
Apibūdinimas:
Formuoja žaliai dulkėtą vaizdą ant stiklo, kartais taip smarkiai, kad nebegalima įžiūrėti akvariumo vidaus.
Priežastys:
Žemi CO2 lygiai, maisto medžiagų kiekiai. Dažnesnis šviežiuose akvariumuose.
Pašalinimas:
Lengvai pašalinamas kempine, magnetiniais, metaliniais ar kitokiais stiklų valytuvais. Nuvalius dažnai gali ataugti stebėtinai greitai. Dėl to po didelio mechaninio pašalinimo rekomenduojama atlikti ir didelį vandens keitimą, subalansuoti tręšimą ir CO2 padavimą. Kitas būdas yra neliesti šio dumblio 3-4 savaites. Kai po šio laiko jis išsenės, pradės nykti, kruopščiai nuvalyti ir pakeisti didelę dalį vandens. Paprastai, po šitokių veiksmų jis nebeatauga.
 
ŽALIASIS TAŠKINIS DUMBLIS (ANGL. GREEN SPOT ALGAE, GSA)
Apibūdinimas:
Ant stiklo, lėčiau augančių ar senesnių augalų lapų formuoja tamsiai žalius, apvalius taškelius.
Priežastys:
Paprastai susijusios su per žemais fosfatų – PO4 lygiais, žemu CO2 ir menka vandens tėkme, per ilga apšvietimo trukme.
Pašalinimas:
Padeda fosfatų lygio pakėlimas iki 2-3mg/l koncentracijų. CO2 lygio optimizavimas ir vandens tėkmės padidinimas. Nuo stiklo nusivalo valymo įrankiais. Augalams pilnai pakanka 8-10 h apšvietimo per dieną, tad jei yra daugiau galima sumažinti. Bendrinis tręšimo normalizavimas ir akvariumo priežiūra duoda teigiamus rezultatus.
 
VANDENS ŽALIAVIMAS, ŽYDĖJIMAS (ANGL. GREEN WATER)
Apibūdinimas:
Šitą reiškinį sukelia vienaląsčiai dumbliai. Vanduo tampa apniukęs. Kartais atrodo kaip žalsvas rūkas, tačiau gali tapti ir žalia sriuba.
Priežastys:
Amoniako šuolis gali būti pagrindine priežastimi. Kita priežastis gali būti išsibalansavę maisto medžiagų ir (arba) CO2 lygiai, per stiprus apšvietimas.
Pašalinimas:
1. Dažni, t.y. kas dieną, ar kelias dienas atliekami ypač dideli vandens keitimai ir vandens parametrų subalansavimas, dideli kiekiai greitai augančių augalų gali duoti teigiamų rezultatų.
2. Kitas metodas yra naudoti 3-4 parų akvariumo užtamsinimą ir sekančius didelius vandens keitimus.
3. Turbūt pats lengviausias ir greičiausias pašalinimo būdas yra naudojant UV-C lempą, tačiau nereiktų pamiršti, kad ši lempa pašalina dumblių vešėjimo rezultatą, bet ne priežastis.
 
SIŪLINIAI DUMBLIAI (ANGL. HAIR, THREAD, FUZZ, ETC)
Apibūdinimas:
Tai bendrinis pavadinimas didelei siūlinių dumblių įvairovei įvardinti. Paprastai jie būna žali ir varijuojantys savo ilgiu.
Priežastys:
Galimos įvairios priežastys, tačiau labiausiai pasitaikančios yra šios – per maži CO2 lygiai, maisto medžiagų kiekiai, amoniako šuoliai. Dauguma atvejų neturi nieko bendro su per dideliais geležies kiekiais.
Pašalinimas:
Kartais pašalinimas gali būti sunkus ir ilgas, tačiau didelė augalų masė, tinkami CO2 lygiai ir subalansuotas tręšimas jei ne greitai, tai palaipsniui duoda realios naudos. Padeda mechaninis dumblių šalinimas, skystos anglies naudojimas. Daugumą šių dumblių ėda akvariumo sraigės, krevetės, dumbliaėdės žuvys.
 
OEDOGONIUM DUMBLIS
Apibūdinimas:
Trumputis siūlinis dumblis. Didesni jo apžėlę paviršiais atrodo tarsi padengti pūku.
Priežastys:
Žemi CO2 ir maisto medžiagų lygiai.
Pašalinimas:
Sureguliuoti CO2 padavimą, sunormalizuoti tręšimą. Skysta anglis duoda teigiamų rezultatų. Minimalius šio dumblio kiekius nuėda dumbliaėdžiai akvariumo gyventojai.
 
RHIZOCLONIUM DUMBLIS
Apibūdinimas:
Suauga į šviesiai žalius siūliukų dumblių gumulus, kurie yra lygūs ir glitūs.
Priežastys:
Žemi CO2 ir maisto medžiagų kiekiai, nepakankama vandens cirkuliacija. Bendrai, akvariumo priežiūros stoka.
Pašalinimas:
Reiktų padidinti CO2 lygius, sureguliuoti maisto medžiagų tręšimą. Akvariumą gerai išvalyti. Skysta anglis taipogi padeda. Šį dumblį labai noriai ėda krevetės.
 
SPIRALINIS DUMBLIS (ANGL. SPIROGYRA)
Apibūdinimas:
Tai ilgi žali dažnai susisukę dumbliai, galintys pasiekti labai didelį ilgį. Slidūs paliečiant. Žiūrint per mikroskopą dumblio chloroplastai yra išsidėstę spirale, dėl to taip ir vadinami, bei įgauną spiralės formą.
Priežastys:
Dažnai pasirodo po kelių savaičių kai pastebimi amoniako šuoliai. Tai gali įvykti dėl įsisenėjusios grunto sujudinimo, esant nepastebėtai žuviai, vykstant puvimo procesams. Šiam dumbliui patinka intensyvus apšvietimas ir aukšti maisto medžiagų kiekiai.
Pašalinimas:
Gali būti gana sunku jį išguiti, nes šiam dumbliui optimalios augimo sąlygos yra panašios kaip ir augalų. Reiktų mechaniškai pašalinti kiek įmanoma. Galima atlikti net akvariumo užtamsinimo metodą. Paprastai padeda dideli vandens keitimai, normalus maisto medžiagų dozavimas bei akvariumo priežiūra, galima panaudoti skystą anglį, kiek sumažinti apšvietimą.
 
RAGINIS DUMBLIS (ANGL. STAGHORN)
Apibūdinimas:
Dumblio keriukas auga iš vienos vietos, šakojasi. Savo forma truputi primena elnio ragus. Spalva gali būti varijuojanti nuo juodos iki pilkos ar žalios, kartais turi rausvą ar rusvą atspalvį. 
Priežastys:
Nepakankami CO2 lygiai ir (arba) nepakankama vandens cirkuliacija. Dažnai pasirodo akvariume kuriame yra peršertos žuvys, labai uždumblijęs gruntas, nešvarūs filtrai. Sujudinami substratai, bet neatliekamas vandens keitimas.
Pašalinimas:
Padeda sureguliuoti CO2 lygiai ir vandens tėkmė, sumažintas faunos šėrimas, grunto valymas, nusiurbinėjimas, pašalinamas dumblas, išvalomi filtrai. Teigiamai veikia ir skystos anglies naudojimas.
 
Apibendrinimas
Nepakankami, ženkliai svyruojantys CO2 lygiai dažnai yra pagrindinė dumblių atsiradimo priežastis akvariumuose su stipresniu apšvietimu. Jei CO2 yra atjungiama tamsos periodui, tai reiktų tiekimą pradėti 2 h iki apšvietimo pradžios. Pageidautina, kad CO2 lygiai per visą fotosintezės periodą būtų kuo pastovesni. Jei CO2 yra leidžiamas visą parą, reiktų labai akylai stebėti faunos elgesį. Paprastai, tokiu atveju palaikomi CO2 kiekiai būna kiek mažesni, dėl CO2 koncentracijos vandenyje svyravimų dienos ir nakties metu.
 
Taip pat didelę reikšmę akvariumuose su stipriu apšvietimu vaidina vandens tėkmės cirkuliacija. Bendrai manoma, kad pakankama cirkuliacija pasiekiama jei visame akvariume aiškiai jaučiamas judėjimas, augalai lengvai plazdena srovėje. Toks vizualinis efektas būna jei filtracijos ir cirkuliacijos įrangos našumai siekia atitinkamai 5-10x didesnius kiekius už akvariumo tūrį, priklausomai nuo augalų masės gausos, srovės kliuvinių kiekio ir dydžio.
 
Skystos anglies gaminių naudojimas duoda teigiamus efektus ypač prieš barzdą (BBA), teigiamus rezultatus akvariumo šeimininko naudai duoda ir prieš cladophora, raginį bei siūlinius dumblius. Gamintojų siūlomi dozavimai gali būti naudojami pastoviai, prevenciškai. 2-3 kartus didesnės dozės gali būti naudojamos ne ilgiau kelių savaičių siekiant greitesnių rezultatų susidorojant su nepageidaujamais dumbliais.
Tačiau šie preparatai, ypač didesnės jų dozės gali neigiamai veikti ir kai kuriuos augalus. Tai elodėjos (elodea), ričija (riccia sp.), valisnerijos (valisneria sp.) ir fontinalis sp. Yra pastebėjimų, kad pastovus skystos anglies naudojimas neigiamai veikia lepesnių krevečių, sraigių ir žuvų vystimąsi.
Dar vienas būdas panaudoti skystą anglį yra sumaišyti 1 dalį skystos anglies su 3 dalimis vandens ir supilti į purkštuvą. Darant didelį vandens keitimą galima dumbliais apaugusias vietas apipurkšti, palikti 5-10 minučių ir tada vėl pripilti vandens. Tai ypač naudinga valant dumbliais apaugusias akvariume esančius akmenis, šakas.
 
Naudoti šaltiniai:
 
Vertė: Tautvilas Laureckis (yankadi)