Didinant susidomėjimą hobiu, visus motyvuojant buvo pakalbintas AQUASCAPE.LT moderatorius, aktyvus akvariumų fanatikas, skeiperis Egidijus Kusa, forume žinomas slapyvardžiu bulduri. 

Sveikas Egidijau, pirmiausia dėkoju už pokalbį. Pradedant, būtų įdomu sužinoti ką gali papasakoti apie save? Kur gyveni? Kaip atrodo tavo kasdieninis gyvenimas? Kuo užsiimi gyvenime? 

Sveikas, gyvenu mažame Žemaitijos miestelyje Kretingoje, nors gimęs ir užaugęs prie jūros, Klaipėdoje. Kasdieninis mano gyvenimas, kaip dabar madinga sakyti, tai darbas, namai, šeima, hobis. Darbas - saugau Lietuvos Respublikos valstybės sieną, dirbu kinologu, kas nežino, tai darbas su tarnybiniais šunimis.

Kas paskatino tave susidomėti akvariumų hobiu?

Kas paskatino akva hobiu užsiimti, net negalėčiau tiksliai atsakyti. Kaip yra pasakęs mano vienas pažįstamas žmogus, tokie dalykai ateina pas žmogų kažkur giliai iš vidaus. Mano atveju, dar sovietmečiu su tėvais pirmą kartą aplankėme Klaipėdos Jūrų muziejaus akvariumą, tada pirmą kartą gyvai pamačiau didelį gėlavandenį akvariumą ir nutariau, trūks plyš, reikia ir man pabandyti, nors nuo mažo, pačio mažiausio akvariumo. Tėvai neprieštaravo, tik buvo vienas didelis BET. Kur įsigyti akvariumą? Tais laikais ,,optiwhite“ akvariumų dar nebuvo, klijuodavo iš organinio stiklo, darydavo meistrai iš metalinių kampuočių, patys klijuodavo stiklą vidun, man kažkaip atrodė ne estetiškai ir nepatikimai. Na ir prasidėjo paieškos Klaipėdos mieste, o baigėsi Leningrade (dabartinis Sankt Peterburgas, Rusija). Namuose atsirado gamyklinis 70 l akvariumas. Dienos šviesos šviestuvą ir spintelę sumeistravo mano tėvukas. Tokia tai pradžia, 1983 metai.

Kokie akvariumai tau patinka labiausiai?

Akvariumai, ko gero, patinka visi, bet savo prioritetus atiduočiau augaliniams, na ir žinoma ,,Iwagumi“ stiliaus akvariumams. 

 Kas tavo nuomone, svarbiausia užsiimant akvadizainu? 

Kas svarbiausia užsiimant akvadizainu, manau, kuo natūraliau atkartoti gamtoje esantį vandens pasaulį. Paprastai, kaip sakoma, sukrauti akvariumą gali kiekvienas, o padaryti skeipą, reikia žinių, laiko ir daug darbo įdėti

.

Kas įkvepia tave domėtis hobiu? Kur ir kaip ieškojai informacijos į tave dominančius klausimus? Kaip atrodė tavo akvariumų hobio pradžia, kada tai buvo? Su kokiais pradiniais sunkumais teko susidurti ir kaip juos įveikei? 

Kaip minėjau, mano hobis prasidėjo 1983 metais. Tais laikais visa informacija buvo renkama knygynuose, pirkdavau knygas apie akvariumus rusų, vokiečių kalba, jas išsiversdavau į lietuvių kalbą. Dabar be pigu, paspaudei kompiuterio klavišą ir visa norima informacija tau kompiuterio ekrane. Pirmas sunkumas buvo šviestuvas, na čia padėjo tėvukas, sumeistravo. Kitas dalykas, akvariumo filtracija. Tais laikais išorinių filtrų nebuvo, buvo noras pasidaryti išorinį filtrą. Nors akvariume turėjau filtrą, tai buvo kempinė kabinama ant stiklo, į ją paduodamas oras kompresoriumi. Buvome būrelis jaunų entuziastų, gavome informaciją kaip galima parastai pasigaminti išorinį pakabinamą filtrą. Iš plastiko buvo sukonstruotas pakabinamas filtras su anglimi, žvyru, ir medžiaga, kaip sinteponas. Tai tokie pirmieji mano akvasunkumai buvo. 

Papasakok daugiau apie savo akvariumą/us. Kiek skiri laiko hobiui? 

Mano akvariumas? Dabartinis tūris 375 litrų, prieš tai  turėjau 125 l akvariumą ,visada norėjau, kad akvariume tilptų kuo daugiau augalų rūšių.. Svajonė išsipildė, bet galėtų būti ir didesnis. Žiemą laiko skiriu daugiausia, kaip ir daugelis akvariumistų, lauke šalta , o čia visada šiltas vanduo, malonu ir rankas mirkyti. Skiriamo hobiui laikui, kažkaip, neskaičiuoju. Kai šį akvariumą pastačiau, iškilo klausimas kaip jį apželdinti? Akvadizainu dar stipriai nesidomėjau, bet internete kai pamačiau AGA, IAPLC konkursų nuotraukas, kažkaip nedrąsiai pagalvojau, kad reikia pabandyti ir man. Tai va, susirgau labai sunkia liga, kuri vadinasi - akvadizainas. Pradėjau daugiau skaityti, domėtis, liaudiškai tariant, užkabino.

Ar galėtum pasiūlyti patarimų pradedantiesiems akvariumistams? 

Patarimai? Nesu akva asas, bet patarimas būtų toks:

Jeigu jau įsigijote akvariumą, tai apsiginkluokite kantrybe, nes čia būna visko - ir džiaugsmo ir nusivylimo, bet galutinis rezultatas atperka viską!

Didžiausia bėda augaliniuose akvariumuose be abejo – dumbliai. Ką darai, kad jų išvengtum? Jei per vėlu, ką tuomet darai, siūlai daryti? 

Dumbliai :) akvariumo palydovai, gyvi sutvėrimai. Man jie dabar nemaišo, nes ir kaip visi norime gyventi ilgai ir nuobodžiai. Ankščiau, neslėpsiu, nervino. Bet priėjau išvados, kad norint turėti gražų akvariumą kuris džiugina tave ir aplinkinius, reikia daug informacijos perskaityti, domėtis dumblių gyvenimo sąlygomis, ir vieną dieną gražiai paprašyti jų išeiti. Bet manau, ne vienas man atsakys, kad nėra akvariumų be dumblių. TAIP. Bet galime turėti jų minimalias kolonijas, kurios vaizdo negadina. Neslėpsiu, kai į svečius ateina dumblis, imuosi cheminės intervencijos. Naikinimo būdų begalės, konkrečiai patarti kuris būdas geriausias ir efektingiausias, sunku pasakyti, manau kiekvienas pasirenkame sau prieinamiausią. Kažkada skaičiau kažkurio garsaus pasaulio akvariumisto pasakymą, kad didžiausias klaidas žmonės padaro per vadinamą startą.

Mano asmenine nuomone - dumblį nesuvaldome mes tada, kai turime mažą žinių bagažą apie jį.

Ką gali pasakyti apie AQUASCAPE.LT?

AQUASCAPE.LT – užklydau kažkada rekomendavus kolegai. Kuom patiko pirmiausia, kad  šiame forume informacija buvo geriau pateikta nei kituose forumuose, mažiau kažkokių kvailų ginčų buvo. Čia radau tai, ko kiti forumai stokojo - informacijos apie akvadizainą (čia tik mano asmeninė nuomonė).Tikrai galėčiau vardinti ir pasakyti didelį AČIŪ tiems, kas suteikė daug naudingos informacijos, bet manau mes visi žinom kas jie tokie. Tikrai, šiai dienai smagu, kad turime nedidelį, bet šaunų kolektyvą, iš kurio gali gauti gerą patarimą dieną ar naktį, iš bet kurio Lietuvos kampelio. Pabaigai - neslėpkit savo gražių darbų, rodykit pasauliui, ne tik krepšinis gali garsinti mūsų šalį! 

Ačiū už atsakymus!

Ačiū už pokalbį. Gražių akvariumų visiems, mažiems ir dideliems.

Su pagarba,

Egidijus - bulduri

 

Pakalbino Tautvilas - yankadi