Sveikas Audriau, pirmiausia dėkoju už pokalbį (susirašymą). Pradedant, būtų įdomu sužinoti ką gali papasakoti apie save? Kur gyveni? Kaip atrodo tavo kasdieninis gyvenimas? Kuo užsiimi gyvenime?

Sveiki akvariumų mylėtojai. Gyvenu Šiauliuose, dirbu IT srityje. Kasdienybė sukasi kaip ir pas mus visus šiais laikais – darbas, namai, poilsio dienos ir vėl ratas iš naujo. Sezono metu su šeima važinėjame į sodybą. Tiek akvariumas, tiek sodyba man yra atgaiva nuo techninių dalykų. Mėgstu pasėdėti su meškere prie upės :)

Kas paskatino tave susidomėti akvariumų hobiu?

Manau tai liko iš vaikystės. Visi tikriausiai atsimenate, kad būnant vaikais, kieme vyraudavo kažkokios mados – mergaitės kolekcionuodavo ir mainydavosi atvirukais, berniukai pašto ženklais. Taigi vienu tarpu pas mus buvo kaip ir akvariumų mada. Tuomet tėvukas man pagamino darbe akvariumą metaliniu rėmu. Stiklas prie rėmo buvo priklijuotas paprastu plastilinu. O tūris – ištisi 80 litrų! (buvau kiečiausias kieme). žuvelės buvo paprastos – gupijos, kardonešiai, šamukai. Augalai taipogi ne iš lepiųjų, sukišti į kvarcinį smėlį. Apšvietimas – paprasta kaitrinė lemputė 40W, oro kompresorius buvo jungiamas tik kartais, nes labai jau garsiai ūždavo... Apie filtrą kažkaip tuo metu nieko nežinojau. Taigi ši sistema išsilaikydavo apie mėnesį, kol vanduo pradėdavo baltuoti. Tuomet būdavo virinami visi 80 litrų vandens, viskas išplaunama ir startuojama iš naujo. Štai taip ir gyvenom „gūdžiais“ sovietiniais laikais :) Vėliau, gyvenimo eigoje, kažkaip atgimė tie šviesūs vaikystės prisiminimai bei emocijos ir štai jau netoli dešimties metų praktikuoju šį hobį.

Kokie akvariumai tau patinka labiausiai?

Sunku pasakyti... Tikriausiai negalima labai mėgti vien tik obuolius, o kitų vaisių nelabai. Taip ir su akvariumais tipais.  Patinka ir olandiško stiliaus, ir iwagumi, ir biotopiniai. Labai gražių būna kaip aš mintyse vadinu „wild“ stiliaus, kur daug kas palikta savieigai. Jei gražiai ir su išmone sukurti, tai patinka visi. Na gal kiek mažiau dėmesio kreipiu į ciklidinius.

Kas tavo nuomone, svarbiausia užsiimant akvadizainu?

Be abejo, kantrybė pirmoje vietoje. Antroje išskirčiau grožio ir proporcijų pajautimą. Tai jau ne visiems vienodai duota. Toliau – mokėjimas ieškoti reikalingos informacijos ir ją suprasti bei taikyti.

Kas įkvepia tave domėtis hobiu? Kur ir kaip ieškai informacijos į tave dominančius klausimus? Kaip atrodė tavo akvariumų hobio pradžia, kada tai buvo? Su kokiais pradiniais sunkumais teko susidurti ir kaip juos įveikei?

Na man tai daugiau poilsis ir laisvalaikio praleidimo forma. Labiausiai mane įkvepia lietuviškas pavydas :). Pamačius kokius akvariumus sukuria gabūs žmonės, pradeda tįsti seilė ir norisi pačiam turėti kažką gražaus, o ne kokią tai pelkę. Informacijos paieška šiais laikais tikrai ne problema. Problema, kad jos yra tiek daug ir iš pelų reikia atsijoti grūdus. Apie pačią pradžią vaikystėje jau užsiminiau. O antras bandymas buvo kažkur prieš aštuonerius metus. Iš esmės galiu pasakyti, kad su jokiais dideliais sunkumais nesusidūriau. Akvariumą pirkau kiek leido sąlygos didesnį - visus 240 litrų. Žinoma, taisyklė, kad kokį beįsigytum po metų-dviejų bus per mažas, pasitvirtino. Augalai augo, žuvys nemirė, dumblių buvo minimaliai. Aišku, kažkokių klaidų nebuvo išvengta, bet skaitant, domintis, neskubant viskas stojasi į savo vietas.

Papasakok daugiau apie savo akvariumą/us. Kiek skiri laiko hobiui? Žinau, kad kartas nuo karto užsiimi žuvelių veisimu. Kokias žuveles esi padauginęs, papasakok plačiau! Gal turi kokių patarimų pradedantiesiems norintiems padauginti žuvelių?

Paskutiniu metu mažiau laiko beskiriu. Manau tai natūralu. Pačioje pradžioje, kai viskas nauja, nepažįstama, tai ir pirmas echinodoruso žiedas atrodo kaip stebuklas, ir pirmi skaliarų nerštai nepakartojamas reginys. Dabar vandenį pakeičiu kartą per dvi ar tris savaites, stiklą pavalau tuo pačiu. Augalai daugumoje lėtesni auginami, kad mažiau ravėjimo būtų. Tiesiog rutininiai akvariumo priežiūros darbai ir tiek. Dar turiu darbe ant stalo akvariumą 40 litrų ir savo laiku namie stovėjo ant palangės tokio pat tūrio, kai naršindavau žuveles. Vėliau šeimos prašymu jį nusausinau.
Žuvelių veisimas taipogi buvo vienas iš etapų ir suteikė daug gerų emocijų. Teko veisti ir auginti skaliarus, šamukus, leliusus, galaksiukus, gal dar kelias rūšis. Apie žuvų veisimą ir auginimą būtų galima labai daug kalbėti. Kiekviena rūšis turi savo niuansų, tačiau egzistuoja ir bendri principai visoms rūšims. Pradedantiesiems mano patarimai būtų tokie:
  • Pirkite jaunas ir kelias tos pačios rūšies žuveles ir patys auginkite iki brandos. Vėliau atsirinksite pačias gražiausias ir stipriausias naršinimui, o kitas parduosite/dovanosite kitiems.
  • Pasidomėkite tos rūšies naršinimo ypatumais internete. Vienos neršia poromis, kitos būreliais. Vienoms reikia specialių vandens parametrų nerštui, kitos nėra tokios jautrios.
  • Pasirūpinkite atskiru akvariumu tam reikalui. Bendrame akvariume nerštas galimas, bet rezultatai paprastai būna menki arba nuliniai.
  • Dar prieš nerštą pagalvokite ir apsirūpinkite, kuo maitinsite mailių.
  • Ir paskutinis – o kur visai tai paskui dėsite :)

Ar galėtumei pasiūlyti 5 (ar daugiau) patarimų pradedantiesiems akvariumistams?

Mano patarimai būtų paprasti:

  • Pirkite akvariumą tokį didelį, kokį tik leidžia vieta ir piniginė. Mažo ir didelio akvariumo priežiūra iš esmės tokia pati, laiko sugaišite tiek pat. O dideliame akvariume ir sistema stabilesnė, ir vaizdą formuojant yra daugiau vietos kur pasireikšti. Ir keitimas iš mažesnio į didesnį akvariumą dažniausiai yra problematiškas...
  • Skaitykite ir domėkitės. Paskui dar kartą skaitykite... Visi pradedančiųjų klausimai jau ne kartą yra aptarti internetiniuose forumuose.
  • Kantrybės. Klaidų padaro ir akvariumistai su stažu. Neskubėkite. Akvariumas nemėgsta skubos ir blaškymosi.
  • Dalyvaukite forumuose. Rasite atsakymus į jums iškilusius klausimus, ir kitos naudingos informacijos.
  • Nenukiškite akvariumo kur nors į jūsų būsto kampą – jo paskirtis būti kuo daugiau matomam ir jus džiuginti.

 

Didžiausia bėda augaliniuose akvariumuose be abejo – dumbliai. Ką darai, kad jų išvengtum? Jei per vėlu, ką tuomet darai, siūlai daryti?

Na apie dumblius tikriausiai ištisi tomai prirašyti. Iš esmės nieko naujo aš nepasakysiu. Iš mano praktinių pastebėjimų, tai dumbliai atsiranda ar suaktyvėja dviem atvejais: kai skursta augalai ir kai akvariume per didelė bioapkrova. Mano galva, visos kitos priežastys yra šių dviejų variacijos ir pasekmės. Na o kai situacija darosi nebekontroliuojama – dvigubo smūgio metodika ne vienam padėjo :)

Ką gali pasakyti apie AQUASCAPE.LT?

Eeee... Man kaip pridėjusiam savo trigrašį prie saito gimimo, blogai sakyti neišeina. O girtis irgi kažkaip nekuklu :). Šeip kur tobulėti, plėsti funcionalumą tikrai yra kur, tačiau darbai darbeliai nepalieka daug laisvo laiko. Labai patinka, kad forume vyrauja pagarba vieni kitems.

Gal turi daugiau pasiūlymų ar patarimų kuriais norėtum pasidalinti su skaitovais?

Na kaip ir viską atrodo išsakiau. Bandykite, kurkite,  nenuleiskite rankų po pirmų nesėkmių. Dalinkitės savo akvariumų aprašymais ir foto forumo skiltyje.

Ačiū už atsakymus!